A gyerekeknek sok mozgásra van szükségük. A nap végén is érdemes néhány gyakorlatsort beiktatni a rendszeres rutinba. Olyan feladatokat adjunk ilyenkor a kicsiknek, amelyek már az ellazulást, az alvásra való készülést támogatják. Nézzünk néhány gyakorlatot, melyek este is használhatóak!
Légzőgyakorlatok
Sokan nem is gondolnák, hogy milyen fontos szerepe van a légzőgyakorlatoknak. Érdemes a tornák rendszeres részévé tenni a légzéssel kapcsolatos játékokat, ugyanis segít a testtudat fejlesztésében, a kontroll kialakításában, emellett az érzelmeire, sőt, a beszédképzésre, a beszéd ritmusának alakítására is kihat.
A légzőgyakorlatok a gyerekek ellazulását is segítik, így mivel ez az esti torna egyik funkciója, érdemes legalább este beiktatni.
Minél kisebb a gyerek, annál fontosabb, hogy részletesen és lassan, valamint minél játékosabban irányítsuk a légzéssel kapcsolatos gyakorlatot. Belégzéskor figyeljenek a gyerekek arra, hogy a hasuk kipúposodjon, hiszen a hasra történő légzés, a mélylégzés sokkal jobban ellazít. Ha pedig légzés közben figyeli a levegővételt és a hasát, segítjük a testtudatosság fejlődését. Kilégzéskor pedig lazítsa el a vállát és a hátát. Ezt úgy is elérhetjük, hogy azt játsszuk, képzelje el, hogy egy szívószálon keresztül lélegzik, és versenyezni is lehet vele, hogy ki engedi ki lassabban a levegőt. De úgy is játszhatunk, hogy számolunk légzés közben, számolásig belégzünk, majd számolásig benntartjuk, és ugyanennyi egységnyi ideig fújjuk ki.
A légzőgyakorlatot mozgással is kombinálhatjuk. Például felülés közben szívja be a levegőt, majd hátra dőlés közben engedje ki. Vagy épp belégzéskor guggolás, kilégzéskor állva nyújtózkodás következzen.
Könnyű esti tornagyakorlatok
Hogyan mozgassa át a testét a kicsi egy hosszú nap után? Egy könnyű kis torna mindenképpen segítségére lehet ebben. Ilyen torna lehet az egyszerű karkörzés, előre-hátra, nyújtott karral és hajlított karral is. Ezzel a feladattal szépen átmozgatja a váll és a hát izmait, valamint a karjait. Lehet szélmalmos játékkal, valamilyen mondókával kombinálni a feladatot. A karkörzés mellett a fejkörzés, a nyak átmozgatása is hasznos lehet, főleg iskolás gyerekek eseténen, akik a nap nagy részét a padban ülve töltik. A csuklókat, lábfejeket, bokákat is átmozgathatjuk hasonló módon, mindkét irányba.
Ezek után a hajlékonyságot és az erősítést egyaránt szolgáló állatokat imitáló járások következhetnek, melyek az idegrendszert is fejlesztik, emellett játékos feladatot csinálhatunk belőlük. A kúszáshoz hasonló gyíkjárás szépen átmozgatja a gyerekeket. Ennél a feladatnál mellső fekvőtámasz pozícióból indulunk, majd leereszkedünk alkar támaszba, tehát az alkarra helyezzük a testsúlyt, és a hajlított bal lábat oldalra kiemelve hozzuk előre az alkar támaszban lévő karhoz. Ez a mozgás visz előre minket, a lábainkat váltogatjuk. A tigrisjárás is hasonló, ebben a helyzetben a karok nyújtva vannak, a térd hajlítva, az alsó lábszár párhuzamos a talajjal, melyet a térd nem érint. A medvejárás is izgalmas lehet, ebben az esetben minden végtag nyújtva van járás közben. A majomugrás során oldalra ugrunk guggolótámaszból kiindulva, a lendületet a földre helyezett kar segíti. A fóka mozgásának imitálása kissé nehezebb feladat, mert hátul spiccbe nyújtott lábbal kell fekvőtámasz helyzetben kell mozogni, nyújtott karral haladva előre. A nyusziugrás és a békaugrás egyszerűbb feladatok, a különbség a zárt térd és a kar, a tenyér földre helyezése, ugyanis a nyusziugrásnál ez a feladat. A játékot törpejárással folytathatjuk, mely egyszerű guggolva járás.
A feladatsort mindenképpen nyújtással zárjuk. Szélfútta fatörzshöz hasonló oldalra hajlás, nyújtott lábbal történő előre hajlás terpeszállásból kiindulva. Ilyen, és ehhez hasonló feladatokkal nyújtsunk át végül minden izmot.
Lábtorna
Külön említést kíván a lábtorna, mely gyerekkorban a lúdtalp, bokasüllyedés és egyéb kellemetlenségek megelőzése miatt különösen hasznos. Főleg supinált cipőt viselő gyerekek esetében, akiknél már jelentkezett a probléma. A lábtorna mellett a supinált szandál, kinti és benti cipő kialakítása is olyan tényezők, melyekre figyelnünk kell.
A torna során az a legfontosabb, hogy alaposan átmozgassuk a lábfej, illetve a talp apró, de fontos izmait. Például menjenek végig nyújtózkodva, lábujjhegyen járva a szobán, majd mindezt ismételjék el külső lábélen, majd belső lábélen járva. Nagyon jót tesz a talpizmoknak, ha különböző tárgyakat lábbal kell felszednie a mezítláb tornázó gyermeknek a földről. Teniszlabdák, vagy azzal azonos méretű labdácskák görgetése, lábbal való összegyűjtése is megfelelő feladat lehet a lábfej átmozgatásához.